Pricing & FAQ

Educator Membership

$175

/Semester
Have Any Questions?

FAQ's

We offer nutrition education materials for teachers, parents, and community members passionate about nutrition education. Explore Our Solutions

We have designed our lessons to be modular so that they can be done in any order. We encourage our customers to modify the delivery to suit their audience while maintaining the integrity of the nutrition content.

We wrote our lesson plans to align with national nutrition education standards. Additionally, our lesson plan and game have been reviewed by educators, nutritionists, registered dietitians, and public health experts.

Our employees work from all around the United States. We have an office in Los Angeles, California.